Egy tenyérnyi kincs a természetből: bodzavirág

A természet számos kinccsel megajándékoz bennünket. Egyike a sokoldalúan felhasználható bodzavirág. Nézzük, hogyan érdemes alkalmazni egészségünk támogatására!

A fekete bodza, mint gyógynövény

A bodza a népi gyógyászatban széles körben ismert és alkalmazott gyógynövény. Már az indiánok is ismerték fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatását, főzetként elkészítve sebek kezelésére alkalmazták. Ezen felül a népi gyógyászatban ajánlják köhögésre, légúti megbetegedésekre, székrekedésre és gyomorpanaszokra is.

A bodzának a friss virágát és termését szabad csak felhasználni, mert az idősebb növény levelei, magjai és gallyai mérgezőek lehetnek. Ugyancsak fontos tudni, hogy a bodzabogyókat hőkezelés után érdemes fogyasztani.

A bodzának számos pozitív élettani hatása van, melyek közül a legismertebbek a következők:

  • antiszeptikus és gyulladáscsökkentő hatás
  • enyhítheti a székrekedéssel kapcsolatos panaszokat
  • természetes segítség lehet a hörghurut, az influenza, a megfázás és az allergia okozta orrdugulás esetén
  • segíthet szabályozni a cukorbetegség tüneteit
  • csökkentheti a magas koleszterinszintet
  • enyhítheti a légzési rendellenességeket
  • vízhajtóként is működhet, így segíthet eltávolítani a szervezetből a méreganyagokat
  • segítséget nyújthat az ízületi gyulladások csökkentésében
  • fitoösztrogén kivonatának szerepe lehet az emlőrák megelőzésében

A bodza virágának és a bodza bogyóinak gyűjtése és felhasználása napjainkban is nagyon népszerű. A bogyókból elsősorban lekvárt készítenek, amely különösen télen, a megfázásos és influenzás időszakban értékes immunerősítő. A bodzavirág pedig felhasználható frissen, illetve szárítva is. Nézzük, hogy milyen lehetőségek közül választhatunk!

Bodzavirág felhasználási módjai

A fekete bodza virágát száraz, napos időben érdemes összegyűjteni. Válasszunk teljesen kinyílt virágokat és figyeljünk oda, hogy ne közvetlenül egy forgalmas út mellől szedjük le, ugyanis az autók kipufogógázából számos mérgező anyag kerülhet a virágra. Biztosítsuk a bodzabokor szaporodását, ezért egy bokorról ne szedjük le az összes virágot. Így a következő éven is lesz lehetőségünk begyűjteni ezeket az értékes kincseket.

A leszedett bodzavirágot a lehető legrövidebb időn belül használjuk fel. Ha úgy gondoljuk, hogy nem lesz rá időnk, akkor se tároljuk egy zacskóban, mert befülled. Ilyenkor érdemes megszárítani és a szárított virágot felhasználni.

A bodzavirágból értékes gyógytea készíthető. Két evőkanálnyi bodzavirágot forrázzunk le körülbelül fél liter vízzel, hagyjuk állni 8-10 percig, majd szűrjük le. Fogyaszthatjuk önmagában, de édesíthetjük mézzel is. Mivel a méz is rendkívül értékes összetevőket tartalmaz, amelyek a magas hőmérséklet hatására sérülhetnek, ezért a mézet akkor adjuk hozzá, amikor már nem túl forró a főzet.

A bodzavirágból készült teát fogyaszthatjuk megfázás esetén. Ha nagyon rosszul érezzük magunkat, akkor akár napi 4-5 csészével is megihatunk belőle, de hosszú távon ne alkalmazzuk ilyen nagy mennyiségben. Ha néhány nap alatt nem enyhülnek a tünetek, akkor keressük fel háziorvosunkat.


A bodzavirág más gyógynövényekkel is keverhető, így az aktuális panaszainknak megfelelően kiegészíthetjük például hársfavirággal vagy akár kamillával.

Nyáron, ha sokat kirándulunk, akkor egy bodzavirágos lábfürdő nagyszerű felüdülést jelenthet. Ehhez 5 nagy friss bodzavirágra vagy 3 evőkanál szárított bodzavirágra van szükség. Egy liter vízzel főzzük fel, majd lefedve hagyjuk kihűlni. A jobb hatás érdekében egy kis borsmentalevelet is tehetünk a főzethez. Ha kihűlt, akkor adjuk hozzá a lábfürdőhöz és élvezzük frissítő hatását.  

Talán a legnépszerűbb felhasználási módja a szörpkészítés. Szedjünk körülbelül 30 darab bodzavirágot, vágjuk le a szárait és 2 darab szeletelt citrommal tegyük egy tálba. Öntsük fel 2 liter vízzel, úgy, hogy ellepje a virágokat. Hagyjuk állni 1 éjszakára lefedve, majd szűrjük le. Fél liter vízből és fél kilogramm cukorból főzzünk szirupot, hűtsük ki, majd adjuk hozzá a leszűrt bodzaléhez. Végül adjunk hozzá 10 gramm citromsavat és zárjuk üvegekbe.

Mindezeken felül a bodzavirágot felhasználhatjuk még:

  • lekvárkészítéshez
  • turmixhoz
  • sütemények ízesítésére (például torták vagy muffin tésztájához adagolva, esetleg krémekbe keverve)
  • bodzavirágos cukor elkészítéséhez
  • salátákba
  • palacsintatésztába keverve
  • limonádéhoz adva

A bodzavirág édeskés, kellemes íze nagyon jól passzol például az eperrel, a citrommal, a naranccsal, de ínyencek akár sült húsokhoz is hozzáadhatják.

Ha van lehetőségünk bodzavirágot szedni, de sajnos nincs időnk azonnal felhasználni, akkor se keseredjünk el. A szárított bodzavirág szintén nagyon értékes. Nem kell mást tennünk, mint a leszedett virágokat egy rétegben kiteríteni egy jól szellőző helyiségben, majd várni, hogy megszáradjanak. Akkor lesz elég száraz, ha a vastagabb szárak is roppanva törnek el. Megéri türelmesnek lenni, mert a szárított bodzavirág, a friss virághoz hasonlóan, sokféleképpen felhasználható.

Forrás:
https://www.organicfacts.net/elderflower.html 
http://www.academicjournals.org/article/article1380715471_Hearst%20et%20al.pdf 
https://nccih.nih.gov/health/euroelder 
http://msue.anr.msu.edu/news/what_is_elderflower_flavor 

Életmód- és táplálkozási tanácsadó. Szakértője a reform élelmiszereknek, diétáknak, mikro- és makro tápanyagoknak.
Jelenleg Összesen 845 cikk között kereshet.
Videók megtekintése:

Szabolcs videók youtube Szabolcs, Inda videók Szabolcs videók, Bitchute